V úterý 4. března jsme se vydali s třídami 8. A a 8. B do naší moravské metropole. Cílem našeho dějepisného putování byl pozoruhodný hrad Špilberk. Za dobu své existence zažil mnohé, byl postaven k obraně Brna, stal se sídlem moravských markrabat, vyhořel, byl svědkem neúspěšného obléhání Brna Švédy, byl přestavěn na vojenskou pevnost, aby se pak po jistou dobu stal vězením nejtěžších zločinců habsburské monarchie a později i politických vězňů, díky čemuž získal přízvisko „Žalář národů“. Dnes v něm sídlí Muzeum města Brna a nabízí různé zajímavé programy, prohlídkové okruhy i zábavné aktivity pro školy i širokou veřejnost.
Naše osmáky čekal edukační program pro školy s názvem „Barokní lékárna a její tajemství“
a prohlídkový okruh „Kasematy s průvodcem“. V edukačním programu se naši žáci seznámili s fungováním barokní lékárny a zjistili také, jak se léčilo v 17. a 18. století. Paní lektorky žáky zasvětily do tajemství tehdejšího lékárenství, používání bylin a výroby lektvarů. Poté dostali za úkol na základě chorobopisu nemocného odhalit ty nejvhodnější byliny k léčbě pacienta. Ovšem nebylo to tak snadné, jak by se mohlo zdát, osmáci totiž museli nejprve prolomit lékárenskou šifru. Naštěstí všichni úspěšně zvládli své pacienty vyléčit a za odměnu si mohli namíchat bylinnou čajovou směs, kterou si odvezli domů.
Pak nás čekal prohlídkový okruh Kasematy s průvodcem. Nejprve jsme se dověděli o zajímavé a pohnuté historii hradu Špilberk a potom jsme vstoupili do temnoty bývalého hradního vězení – kasemat. Žáci se podívali do míst, která sloužila jako ubytování pro vojenskou posádku, ale také jako vězení nejen pro zločince, ale také pro politické vězně habsburské monarchie. Vyzkoušeli si, jaké to je ocitnout se v neproniknutelné tmě kobek pro nejtěžší zločince. Zhlédli prostory vězeňských cel i vězeňské kuchyně. Dokonce si mohli prohlédnout i telefonní ústřednu, kterou za 2. světové války v kasematech zřídili příslušníci německého wehrmachtu.
Z exkurze jsme se vraceli spokojení. Budeme se těšit někdy příště na další zajímavé programy, které Špilberk nabízí svým návštěvníkům.
Mgr. Marie Benešová, Mgr. Jarmila Krupičková a Anna Vlčková