• PIZZA ve školní družině

• 28. února 2023 se děti v 5. a 6. oddělení ŠD proměnily na kuchaře a kuchařinky.

Paní vychovatelky připravily těsto na pizzu, děti si přinesly ingredience, co mají rády, a mohlo začít zdobení dle vlastní fantazie.

Děti se nemohly dočkat, jak bude vypadat a hlavně chutnat pizza vlastnoručně vyrobená po vytažení z trouby.

A že dětem doopravdy chutnalo, můžete zhlédnout ve fotogalerii školy.

Jana Fialová a Renata Kyseláková

• Regionální finále Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR

• Ve středu 7. 2. 2023 se na poměření chemických znalostí vydal Jan Mucha z 9. B do Olomouce. V regionálním kole letošního ročníku soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR na něj čekala laboratorní úloha zaměřená na stanovení vitaminu C neutralizací hydroxidem sodným na fenolftalein.

Celkem se zúčastnilo 30 žáků a Honzík skončil na krásném 19. místě z celého regionu a odnesl si hodnotnou cenu.

Děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Anna Lovichová

• Návštěva knihovny v Morkovicích - ŠD

• 14. února 2023 navštívily děti školní družiny knihovnu v Morkovicích.

Do Morkovic a zpět jsme cestovali autobusem. Milé paní knihovnice dětem povykládaly, jak taková knihovna funguje, jaké knihy si děti můžou v knihovně půjčit.

Hravou formou děti hádaly pohádkové postavy a poskládaly pohádkový příběh. Řekly si, co je pohádka, pověst a bajka. Potom jsme se dozvěděli plno zajímavých informací.

Návštěva knihovny se nám všem moc líbila. Před zpáteční cestou si děti nakoupily sladkosti v místním obchůdku.

Zuzana Kvintová, Kateřina Dostálíková a Monika Jiráková

• 1. místo v okresním kole "Soutěže Finanční gramotnost"

• Soutěžní družstvo ve složení Lucie Benešová (9. A), Lenka Cyprianová (9. A) a Lukáš Dvořák (9. B) se 31. ledna 2023 utkalo s dalšími týmy v okresním kole celostátní "Soutěže Finanční gramotnost".

Naši deváťáci zvítězili a postupují do krajského kola, které se bude konat v březnu.

Již nyní se svědomitě připravují a zpracovávají případovou studii na zadané téma.

Všem gratulujeme k výbornému výsledku a budeme držet palce v krajském kole.

Mgr. Jarmila Krupičková

• Úspěch v krajském finále soutěže micro:Myš

• Výborná reprezentace žáků ze školního Klubu zábavné robotiky a programování.

Nultý ročník soutěže měl hned rekordní účast - své nápadité konstrukce představilo celkem 72 účastníků z 11 škol. 25 týmů soutěžilo v "myšohryzích" kategoriích - dojezd a rychlost.

Tato vozítka soutěží na celém světě pod cizojazyčným názvem: mousetrap car

Pro zajímavost je třeba zmínit, že původní 18metrová dráha na dojezd myšohryzu některým vozítkům nestačila. Naše vozítko v testovací jízdě urazilo až 25m, na soutěži se díky jinému povrchu dráhy nepodařilo ale výkon opakovat.

Přesto naše týmy získaly 3 x třetí místo (2 x za nejdelší dojezd a 1 x za rychlost).

Uspěli tito žáci: Zdeňka Kroužilová, Karel Bogar, Jiří Prošek, Filip Zapletal, Lukáš Herodek

Vozítko s nejdelším dojezdem měli Lukáš Kocourek a  Martin Komárek (bohužel se během soutěže porouchalo, přesto konstruktéři zaslouží uznání).

Gratulujeme žákům k úspěchu a především za jejich nápaditost a trpělivost během jejich inovátorské činnosti.

V další části 7 týmů z jiných škol pak prezentovalo svá zařízení využívající micro:bit. V kategorii zařízení s micro:bitem bylo prezentováno třeba hasičské auto, interaktivní volant či automatická pračka. V této kategorii jsem se letos neúčastnili.

Soutěž pořádala střední průmyslová škola z Olomouce (https://www.spseol.cz/kronika-skoly/udalosti-clanky/874-finale-souteze-micro-mys-2023).

V druhém pololetí tohoto školního roku se budou žáci zaměřovat v Klubu zábavné robotiky a programování na vývoj programů - do programátorské soutěže a také na tvorbu 3D objektů pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) v rámci dětských vesmírných projektů.

Mgr. Petr Jordán

Pozn.: Na fotografiích je zaznamenána příprava na soutěž i krajské finále v Olomouci.

• Den originálních zavazadel

• Ve středu 8. února proběhl na naší škole Den zavazadel, kdy si žáci měli přinést školní pomůcky a další věci v co nejoriginálnějším zavazadle namísto tradičního batohu. A byl to den opravdu vydařený. K vidění byla roztodivná zavazadla. Nechyběly kufry, staré aktovky prarodičů, proutěné koše, nákupní košíky, odpadkové koše, pytlíky do košů, boxy na nářadí, krabice na cukroví, přepravky na zvířata, ale i stavební kolečko, trakař nebo bazének. Pozadu nezůstal ani náš headmaster se svou přenosnou ředitelskou kanceláří.

Vyhodnocení, se kterým pomáhali porotci Marek Daněk, Michal Kroupa, Viktorie Dostálíková a Veronika Hubená, bylo opravdu náročné. Díky patří i fotografkám Elle Dosoudilové a Dominice Halouskové. Výhercům gratulujeme, porotcům za vyhodnocení děkujeme. Doufáme, že si všichni tento den naplno užili a budeme se těšit na další bláznivé dny v naší škole.

Za ŽP Jana Kocourková

• Anthropos – exkurze osmých tříd

• V úterý 7. února 2023 vyrazili žáci osmých tříd, spolu se svými třídními učiteli a asistenty, do Brna na exkurzi do Moravského zemského muzea.

V pavilonu Anthropos navštívili známou a velmi pěknou stálou expozici, věnující se nejranějšímu období lidských dějin. Pochvala patří nejen znalému panu průvodci, ale právě i samotným žákům, kteří se v drtivé většině případů prokázali dobrými znalostmi. Z toho měl radost nejen kustod sbírek, ale jistě i organizátorka exkurze a učitelka přírodopisu Anna Lovichová.

Po skončení exkurze a nakrmení ducha vědomostmi si žáci nakrmili i svá těla během krátkého rozchodu ve městě. I přes mrazivé počasí se tak výlet velmi povedl. Za výbornou organizaci patří dík paní učitelce Lovichové. Budeme se opět těšit na další podobné akce, zpestřující nejen žákům běžnou výuku ve škole.

Sepsal Mgr. Ondřej Čáp