• Ptáčci v zimě

• Venku nám hodně mrzne a dětem je líto našich ptáčků, kteří jsou v zimě odkázáni na naši pomoc.

Proto jsme dnešní odpoledne 9. 2. 2023 v 5. a 6. oddělení ŠD vyráběli ptačí potravu, kterou budeme na školní zahradě dávat do připravených krmítek.

Jana Fialová a Renata Kyseláková

• Týden účesů v ŠD

• Od 23. 1. do 27. 1. 2023 si ve všech odděleních ŠD děti zahrály na umělecké kadeřníky. Společně se snažily vymyslet originální a nápaditý účes, jak po výtvarné stránce nebo přímo na svých hlavách. Děti byly moc šikovné a vzniklo plno kreativních účesů.

Vychovatelky ŠD

• Finále soutěže Chemík v Prostějově

• První únorový den vyrazily dívky z 9. B Bártová Simona a Fidermáková Ema poměřit chemické znalosti a dovednosti do Prostějova, kde Švehlova střední škola polytechnická pořádala již 6. ročník soutěže CHEMÍK. Po postupových třech online kolech bylo vybráno 11 nejlepších žáků z okresu. Děvčata se velmi snažila a i když naše škola nevyhrála žádné místo ze stupňů vítězů (Simona 6. místo, Ema 8. místo), jsme velmi rádi, že se děvčata aktivně zúčastnila a reprezentovala tak nejen své znalosti, ale i naši školu. Doufáme, že se tak naše škola neukázala naposledy a budeme se těšit na další ročník.

Mgr. Anna Lovichová

• Sběr starého papíru - 6. 2. - 10. 2. 2023

• !!! POZOR - tentokrát bohužel sběrné suroviny neodebírají LEPENKU !!!

Tradiční akce se koná v následujícím týdnu. Výtěžek ze zimní části sběru papíru bude použit pro žáky naší školy dle pravidel spolku KPŠ ZŠ Nezamyslice.

• Okresní kolo dějepisné olympiády

• Ve středu 18. ledna 2023 se na ZŠ E. Valenty v Prostějově konalo okresní kolo dějepisné olympiády.

Bohužel dva ze tří finalistů školního kola byli zrovna nemocní, a tak je v okresním kole na poslední chvíli zastoupil Jan Páleník z 9. A, který doplnil Lucii Benešovou z 9. A postupující z 2. místa. Žáky na soutěž doprovodil Mgr. Ladislav Čech.

Přestože se naši žáci letos neumístili v první desítce, reprezentovali naši školu se ctí.

Mgr. Zuzana Vránová

• Příroda kolem nás, příroda s námi.

• Přímo kolem školy se ve stromech objevovalo na podzim více jak 10 jedinců opeřených dravců.
          Jedná se o sovu:  kalous ušatý.

Nejen před školou na dvou břízách, ale i na dalších stromech okolo školy přes den pozorovaly sovy procházející školáky. Dokonce sovy "nahlížely" z bezprostřední blízkosti oken do vyučování.

Naopak pozorování těchto ptáků se věnovali žáci cíleně v rámci předmětu ekologie.
          Něco málo o těchto opeřencích, kteří si nestaví vlastní hnízda naleznete na internetu:

Mezi další aktivity žáků patří pochopitelně také zimní přikrmování menších ptáků zásobováním krmítek na školní zahradě. O této aktivitě vás budeme ještě informovat. Bližší pozorování a přikrmování menších ptáků zajišťuje s dětmi p. uč. R. Thums a vychovatelky školní družiny.

foto Mgr. Petr Jordán, ředitel školy

• Soutěže a úspěchy v přírodovědných soutěžích

• V průběhu prosince a ledna se konalo školní kolo a okresní kolo GEOLOGICKÉ OLYMPIÁDY 2023 pod záštitou Masarykovy univerzity, České geologické služby, Asociace galerií a muzeí a dalšími organizátory.  Z naší školy se celkem zúčastnilo 17 žáků 9. tříd. Tématem byly krasové jevy (jeskyně, závrty, krápníky a další zajímavosti) a s nimi spojená problematika.

Do krajského kola postupují: Kučera Tomáš, Kočí Kateřina z 9. A a Bártová Simona z 9. B.

Dále Švehlova střední škola polytechnická Prostějov vyhlásila chemickou soutěž CHEMÍK pro 8. a 9. ročníky ZŠ.

Soutěž probíhala online ve 3. kolech a byla zcela dobrovolná. O to více mě těší výsledky našich žáků a jejich zájem o chemii.

Zapojily se Nela Jordánová a Karolína Hrubá z 8. A, Bártová Simona a Ema Fidermáková z 9. B. Do finále v Prostějově 1. 2. 2023, kde projeví své znalosti a praktické dovednosti, postupují právě Simona a Ema z 9. B.

A závěrem žáci 9. ročníků poměřili své síly v chemické soutěži HLEDÁME NEJLEPŠÍHO MLADÉHO CHEMIKA ČR. Do krajského kola postoupili tři žáci z 9. B, a sice Doležel Jiří, Hronková Aneta a Mucha Jan.

Krajské kolo se pak konalo 13. 12. 2022 v Olomouci a Jan Mucha se umístil na 17. místě - postoupil tedy do regionálního finále. Budeme mu držet palce!

Mgr. Anna Lovichová

• Karneval ve školní družině

• Zábavné odpoledne připravily paní vychovatelky pro děti v 5. a 6. oddělení ŠD.

Zdrojem dětských radovánek byl rej masek, nejrůznější soutěže a hry – např. novinový tanec, pohyblivý chodník, tanec s balonky aj.

Celou atmosféru karnevalové pohody dotvářela diskotéka.

Masky byly moc hezké, a proto se paní vychovatelky rozhodly, že sladkou odměnu si zaslouží všichni.

Jana Fialová a Renata Kyseláková